Wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych to bardzo dobre rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju warsztatów stolarskich oraz tartaków. W tych bowiem zakładach, będziemy mieć do czynienia z ogromnymi wręcz ilościami tego typu odpadów, z którymi w zasadzie nie ma i tak co robić. Kupując odpowiednie brykieciarki, będzie możliwe przetwarzanie wiórów, zrębków i trocin w brykiet drzewny, co może być dodatkowym źródłem dochodu dla firmy. Możemy więc powiedzieć, iż wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych, stanie się całkiem ciekawym rozwiązaniem dla wielu tartaków oraz warsztatów stolarskich.
Co w treści artykułu?
Czego wymaga wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych?
Przede wszystkim, trzeba będzie dysponować odpowiednią ilością odpadów drzewnych, czyli wspomnianych już wiórów, zrębków oraz trocin. Z tym jednak większość tartaków oraz zakładów stolarskich nie będzie mieć raczej problemów. Do tego niezbędne będą odpowiednie maszyny do produkcji brykietu, czyli brykieciarki. Ostatecznie trzeba będzie także przygotować odpowiednią infrastrukturą produkcyjną.
- Maszyny do produkcji brykietu – zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem na chwilę obecną są maszyny dostarczane przez firmę Briklis. Możliwe jest zakupienie zarówno standardowych brykieciarek, jak również kompletnych linii produkcyjnych, wyposażonych w kruszarki do drewna oraz suszarnie.
- Infrastruktura produkcyjna – niezbędne pomieszczenia magazynowe i produkcyjne. Powinny one być bardzo dobrze odizolowane od otoczenia. Tak, aby składowany materiał wsadowy, jak również gotowy wyrób, nie były narażone na kontakt z wilgocią.
- Materiał wsadowy – w tym przypadku będzie to przede wszystkim odpad własny, czyli wióry, trociny oraz zrębki. Dodatkowo, można pozyskiwać materiał wsadowy z innych, mniejszych tartaków i stolarni, które maja go zbyt mało, aby opłacalne w ich przypadku było samodzielne wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych.
Dlaczego izolacja od wilgoci jest taka ważna?
Chodzi tutaj o to, iż wilgoć będzie wywierać bardzo negatywny wpływ na proces produkcji brykietu drzewnego. W trakcie jego produkcji, materiał wsadowy, pod wpływem wysokiej temperatury, jest prasowany przy udziale wysokiego ciśnienia w odpowiednich formach, dostosowanych do potrzeb produkowanego brykietu. W tym procesie z drewna wyciskana jest żywica, która będzie lepiszczem dla brykietu. Dzięki temu, otrzymujemy wyrób w pełni ekologiczny, bez żadnych chemicznych domieszek. Nadmierna ilość wilgoci, będzie niestety prowadzić do osłabienia wiązań żywicznych, a to może skończyć się źle dla samego brykietu. Będzie się on po prostu rozpadać już podczas transportu i magazynowania, a tym bardziej w procesie spalania. Aby zaś, spalanie odbywało się w optymalnym warunkach, brykiet musi zachować swoją stabilną formę i strukturę.
Podsumowanie.
Wytwarzanie brykietu z odpadów drzewnych, będzie więc bardzo dobrym rozwiązaniem dla wszystkich tych przedsiębiorstw, które mają dostęp do tego typu odpadów w odpowiednio dużych ilościach. Mogą z tej opcji skorzystać także większe tartaki oraz zakłady stolarskie. Jest to więc technologia bardzo nowoczesna, która pozwala wykorzystać dotychczas niezagospodarowany odpad drzewny, przetworzyć go na materiał opałowy i odsprzedać z zyskiem, lub przynajmniej wykorzystać go do własnych celów grzewczych.