filtry do lakierni

Warsztat jest specyficznym miejscem pracy, ponieważ ma się kontakt z zanieczyszczeniami, unoszącymi się w powietrzu, a jedyną możnością ich zmniejszenia lub całkowitego wyeliminowania są filtry do lakierni. Komfort pracy jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć czym się kierować, wybierając filtry do kabin lakierniczych.

Jak działają filtry do lakierni?

Nowoczesne filtry podłogowe i sufitowe w branży lakierniczej działają według schematu, polegającego na zasysaniu zanieczyszczeń poprzez małe otwory do wewnętrznych warstw. Na rynku można znaleźć produkty, różniące się od siebie materiałem i budową, jednak wszystkie posiadają wspólną cechę jaką jest chłonność. Najprościej filtry do lakierni można podzielić na:

  • podłogowe,
  • ścienne,
  • sufitowe

A ze względu na sposób wykonania na papierowe i wykonane z tworzyw sztucznych. Te pierwsze swoją budową przypominają harmonijkę i składają się z kilku warstw papieru, który wcześniej został odpowiednio spreparowany. Te drugie, natomiast są wykonane z włókien szklanych i są w stanie wychwycić każde, nawet najmniejsze cząstki zanieczyszczeń. Istnieje możliwość łączenia ze sobą różnych typów filtrów, a wszystko zależy od potrzeb danej lakierni.
Filtry z włókien szklanych

Stanowią najlepsze rozwiązanie jeśli chodzi o filtry podłogowe. Inaczej nazywane paint stop, posiadają ogromną zaletę, jaką jest wyłapywanie i wchłanianie mgły lakierniczej. W szczególności zaleca się je w ostatnim etapie filtracji, a dzięki swojej uniwersalności mogą być używane do każdego typu lakierów. W połączeniu z kartonowym filtrem zyskują znacznie dłuższą żywotność.

Kartonowe filtry do lakierni

Oprócz filtrów z włókien szklanych na rynku są dostępne filtry kartonowe, na których osadzają się zanieczyszczenia. W związku z tym, że mają wysoką wydajność w szczególnością są polecane do lakierni przemysłowych. Taki filtr w trakcie pracy kilka razy zmienia zmienia kierunek cząsteczek farby i selekcjonuje je. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to produkt przyjazny środowisku. Kartonowe filtry do lakierni łatwo jest montować, demontować i utylizować. Sama instalacja nie wymaga żadnych wzmocnień, a papier, który został użyty do wykonania posiada dużą sztywność. Takie filtry cechuje duża chłonność i skuteczność filtracji, bo aż do 98 proc.

Podsumowanie

W branży lakierniczej niezwykle ważne są odpowiednie filtry, które zapewniają optymalne warunki pracy. Filtry podłogowe i sufitowe oczyszczają powietrze z wielu zanieczyszczeń, których w lakierni nie brakuje. Zastosowanie filtrów sprawia, że pył nie przedostaje się do wentylacji, co ma ogromne znacznie, ponieważ cząsteczki pyłów są szkodliwe dla zdrowia. Należy także pamiętać o ich częstej wymianie. Dobrze przemyślany dobór filtrów zapewni pożądany komfort pracowników.