efektywne ogrzewanie

Efektywne ogrzewanie naszych domów i mieszkań, można zrealizować z wykorzystaniem różnorodnych technologii. Chodzi tutaj zarówno o technologię wytwarzania ciepła, jak i jego dystrybucji w pomieszczeniach mieszkalnych. Możemy przecież zastosować różne źródła ciepła, jak chociażby kotły węglowe, gazowe, czy też pompy ciepła. W zakresie zaś jego dystrybucji, możemy skorzystać ze standardowych grzejników ściennych, ale także grzejników kanałowych, ogrzewania podłogowego, czy też nadmuchów powietrza. W każdym razie, aby możliwe było jak najbardziej efektywne ogrzewanie, koniecznością jest prawidłowe dopasowanie do siebie poszczególnych rozwiązań, jak również dobranie ich pod kątem zapotrzebowania energetycznego budynku.

Czy efektywne ogrzewanie musi być kosztowne?

Przez wiele lat utarło się, iż efektywne ogrzewanie naszych domów i mieszkań jest stosunkowo kosztowne. O wiele taniej jest sypać do oporu węgiel do kotłów zasypowych, lub co gorsza korzystać z jeszcze tańszych i gorszych materiałów, takich jak flot czy miał. Okazuje się jednak, iż przy odpowiednim podejściu, efektywne ogrzewanie jest jak najbardziej przystępne cenowo. Co więcej, jest ono także w pełni ekologiczne. W wielu przypadkach zaś, przynajmniej o połowę mniej zanieczyszczające środowisko, niż inne technologie grzewcze.

Możemy więc powiedzieć, iż efektywne ogrzewanie jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia, przy czym wcale nie musi być aż tak kosztowne. Wystarczy przeanalizować kilka istotnych kwestii i wybrać odpowiednie rozwiązanie, dopasowane do warunków w danym budynku mieszkalnym.

Ogrzewanie kanałowe.

Jednym z bardzo ciekawych rozwiązań, które można zastosować także w przypadku starego budownictwa, jest ogrzewanie kanałowe. Oczywiście trzeba tutaj spełnić pewne warunki, niemniej jednak, w 90% przypadków, będziemy mogli skorzystać z tej technologii grzewczej. Chodzi tutaj o to, iż grzejnik kanałowy, jest montowany w płaszczyźnie podłogi, a więc w budynku musimy dysponować dość grubymi podłogami. Chodzi o to, aby nie mieć trudności z wycięciem kanałów montażowych pod grzejniki kanałowe, które muszą mieć co najmniej 10 cm głębokości.

Czy ogrzewanie kanałowe jest korzystne?

Wdrożenie ogrzewania kanałowego przynosi nam konkretne korzyści. Przede wszystkim jest to jak najbardziej efektywne ogrzewanie, zapewniające optymalne wykorzystanie energii cieplnej dostarczanej do grzejników wraz z czynnikiem grzewczym. Wynika to z konstrukcji samych grzejników, które wyposażone są w dodatkowe wentylatory, wymuszające obieg powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Dzięki temu, rozgrzewa się ono znacznie szybciej i bardziej równomiernie, co przekłada się na wyższy poziom komfortu w pomieszczeniu. Poza tym, optymalne wykorzystanie energii cieplnej, sprawia także, iż w pewnym stopniu ograniczamy zużycie energii cieplnej na wysokości samego kotła grzewczego. Pozwala to na poczynienie oszczędności na poziomie 5-10%, co w rocznym rozrachunku może się okazać całkiem spora kwotą.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż efektywne ogrzewanie z wykorzystaniem grzejników kanałowych jest jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Wystarczy prawidłowo dobrać grzejniki kanałowe względem mocy grzewczej do poszczególnych pomieszczeń. Z całą pewnością odczujemy natychmiastowy wzrost komfortu termicznego w naszym domu.