W większości ogrodów i na działkach króluje azalia ogrodowa, która należy do rodzaju rhododendronów. Kiedy kwitnie wydziela bardzo przyjemny zapach i cieszy oczy pięknymi kwiatami. Jest to krzew długowieczny, zrzucający liście w okresie zimowym. Azalia ogrodowa potrzebuje odpowiednią ilość miejsca, ponieważ może osiągnąć rozmiar do dwóch metrów szerokości i tyle samo wysokości. Planując zasadzenie azalii, warto wziąć to pod uwagę?
Co w treści artykułu?
Jak powinna być uprawiana azalia ogrodowa?
Azalie mają reputację wybrednych krzewów, ale i tak cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników i działkowców. Zapewnienie azalii odpowiednich warunków sprawia, że uprawa wcale nie jest taka trudna. Azalia ogrodowa należy do tej samej rodziny roślin co borówki, dlatego potrzebuje kwaśnej gleby. Często hurtownia azalii posiada w swoim asortymencie preparaty do zakwaszania podłoża. Aby osiągnąć swój pełny potencjał azalia potrzebuje gleby o pH 4 – 5,5, która będzie dobrze napowietrzona i zapewni korzeniom dużo tlenu. Azalia ogrodowa ma dość płytki system korzeniowy w porównaniu do innych krzewów. Z tego powodu należy utrzymywać równomiernie wilgotną glebę tak, aby nigdy nie była ani wysuszona, ani przesadnie mokra.
Odmiany azalii ogrodowej
Powszechnie azalie uznaje się za jedne z najpiękniejszych krzewów ozdobnych, które idealnie nadają się zarówno do ogrodów, jak również na balkony, jako kwiaty doniczkowe. Cechą charakterystyczną jest ich intensywny zapach oraz piękne różnobarwne kwiaty. Profesjonalna hurtownia Azalii jest miejscem, gdzie można znaleźć wile odmian:
- Azalia pontyjska łac. Rhododendron luteum – może osiągnąć nawet 3 m wysokości, okres kwitnienia przypada na maj, kiedy to na krzewie pojawiają się żółte kwiaty o intensywnym zapachu;
- Azalia gandawska łac. Rhododendron gandavense – to krzyżówka azalii pontyjskiej z gatunkami północnoamerykańskimi, na szczególną uwagę zasługuje odmiana „Corneille” i „Daviesii” oraz „Nancy Waterer” ;
- Azalia japońska łac. Rhododendron japonicum – odmiana szczególnie polecana do małych ogrodów ze względu na niewielkie rozmiary, osiąga maksymalnie 1,2 m wysokości, bardzo ciekawą odmianą jest „Allotria” o czerwonych kwiatach, które pojawiają się w maju.
Jak prawidłowo nawozić azalie?
Zwykłe nawozy uniwersalne mogą nie zapewnić azalii wszystkich składników odżywczych, których potrzebują. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie specjalny nawóz do azalii, który dostarczy niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu liści i kwiatów. Specjalne mieszanki zawierają również dodatek siarki, który pomaga utrzymać pH gleby w optymalnym zakresie, a także zapewni krzewom inne dodatki, w tym wapń, żelazo i magnez.
Podsumowanie
Azalia ogrodowa jest podatna na insekty i choroby, takie jak roztocza, łuskę, koronkowe pluskwiaki i mączniak prawdziwy. W przypadku, kiedy krzewy padną ofiarą chorób lub insektów, konieczne będą opryski. Zapewnienie krzewom optymalnych warunków i środków ochrony sprawi, że ogród zyska wiele uroku.