Ładowanie akumulatorów

Bezpieczne ładowanie akumulatorów na wszelkiego rodzaju obiektach przemysłowych, produkcyjnych, czy też magazynowych, wymaga poczynienia pewnych inwestycji. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż proces ten powinien odbywać się w izolowanym od reszty obiektu pomieszczeniu. Tylko w taki bowiem sposób, możliwe będzie zagwarantowanie pełnej kontroli nad tym, skąd inąd bardzo niebezpiecznym procesem. Przyjrzyjmy się w takim razie kwestii tego, w jaki sposób powinno się przeprowadzać ładowanie akumulatorów do wszelkiego rodzaju wózków jezdniowych, aby był to proces w pełni bezpieczny dla otoczenia i przede wszystkim, pracowników.

Jakie zagrożenia stwarza ładowanie akumulatorów kwasowo ołowiowych?

Przede wszystkim powiedzmy sobie tutaj, iż skupimy się na akumulatorach kwasowo ołowiowych, jako że są one najczęściej wykorzystywanym typem akumulatorów w przemyśle. W trakcie ich ładowania będziemy mieć do czynienia z pewnymi zagrożeniami, które należy wyeliminować, lub przynajmniej zminimalizować. Podstawowym problemem jest to, iż samo ładowanie akumulatorów, nie jest procesem w pełni bezpiecznym.

Podczas ładowania, zawsze może dojść do jakichś awarii, najczęściej polegających na rozszczelnieniu się akumulatora. W takich okolicznościach, dochodzi do wycieku elektrolitu, a jednocześnie do ulatniania się wodoru. Jest to gaz bardzo niebezpieczny, silnie łatwopalny. Co gorsza, w połączeniu z powietrzem atmosferycznym, tworzy mieszanki wybuchowe. Będziemy więc mieć tutaj do czynienia z zagrożeniem pożarowym oraz wybuchowym. Dlatego też, należy zadbać o pełną kontrolę nad tym procesem, aby ewentualne zagrożenia jak najszybciej wychwycić i zneutralizować.

Przygotowanie pomieszczenia akumulatorowni.

Ładowanie akumulatorówAby więc ładowanie akumulatorów było procesem w pełni bezpiecznym, powinniśmy przygotować odrębne pomieszczenie, w którym zadbamy o przygotowanie odpowiednich zabezpieczeń. Kluczową kwestią będą tutaj odpowiednie systemy detekcji wodoru, czyli czujniki, które wychwycą nadmierne jego stężenie i przekażą tę informację do centralki alarmowej. W następstwie tego zdarzenia dojdzie do uruchomienia systemu wentylacji mechanicznej, oraz odcięcia zasilania od prostowników, aby zminimalizować ryzyko wybuchu pożaru. Jednocześnie centrala alarmowa będzie sygnalizować zdarzenie dźwiękowo oraz wizualnie, aby pracownicy znajdujący się na obiekcie mieli świadomość zagrożenia i przystąpili do niezwłocznej ewakuacji.

Wyposażenie pomieszczenia akumulatorowni.

Ładowanie akumulatorówPoza kwestią systemów detekcji wodoru, akumulatorownia powinna posiadać odpowiednie wyposażenie, usprawniające cały proces. Dzięki temu, ładowanie akumulatorów będzie nie tylko bezpieczne, ale także w pełni komfortowe. Chodzi tutaj o elementy takie jak:

  • Wózki na akumulatory – wyposażone w specjalne wanny ze stali kwasoodpornej na wypadek wycieku elektrolitu.
  • Wózki serwisowe – pozwalające na uzupełnianie płynów w akumulatorach, bez konieczności ich przestawiania.
  • Podłogi oraz ściany – powinny być pokryte materiałem kwasoodpornym

Wszystkie te kwestie, sprawiają że ładowanie akumulatorów staje się procesem w pełni kontrolowanym, a tym samym o wiele bardziej bezpiecznym.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż ładowanie akumulatorów jest procesem stwarzającym pewne zagrożenia. Jednakże, przy pewnych nakładach finansowych, związanych z przygotowaniem odpowiedniego pomieszczenia akumulatorowni, można praktycznie w 100% zminimalizować ryzyko wybuchu, czy też pożaru. Nie warto więc szukać w tym zakresie jakichkolwiek oszczędności. Tym bardziej, iż koszty przygotowania bezpiecznej akumulatorowni, w której ładowanie akumulatorów będzie w pełni bezpieczne, nie są wcale tak wygórowane.