Żylaki stanowią bardzo poważny problem, którego nie wolno nam bagatelizować. Kluczową kwestią, będzie dla nas wiedza w zakresie tego, jak powstają, oraz możemy je skutecznie leczyć. Są one efektem niewydolności żylnej. Żyły w naszym organizmie mogą ulegać poszerzaniu oraz wydłużaniu, co powoduje skręcanie ich przebiegu. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób możemy skutecznie leczyć żylaki, oraz co robić aby ich uniknąć. A trzeba podkreślić, iż jest to jak najbardziej możliwe. Wystarczy wdrożyć odpowiednie rozwiązania do swojego codziennego życia.
Co w treści artykułu?
Jak powstają żylaki?
Żylaki powstają na skutek cofania się krwi w wyniku słabych lub wręcz uszkodzonych zastawek. Do ich uszkodzenia może dochodzić w wyniku zakrzepowego zapalenia żył, lub po prostu możemy być tego typu problemami obciążeni genetycznie. W wyniku cofania się krwi, wzrasta jej ciśnienie, co powoduje coraz większy nacisk na ściany żył. Te z kolei ulegają rozszerzaniu, przy czym nie są w stanie wrócić do swojego pierwotnego kształtu. W wyniku tego procesu powstają żylaki, a z czasem, skóra, bezpośrednio nad nimi, staje się cienka.
Żylaki możemy bardzo łatwo zauważyć, bowiem nabrzmiała, wypełniona niedotlenioną krwią żyła, wyraźnie odznacza się na tle naszej skóry. Przybiera kształt niebieskawej, krętej linii.
Żylaki najczęściej pojawiają się na żyle odpiszczelowej, a rzadziej na żyle odstrzałkowej.
Czym objawiają się żylaki?
Zanim zaczną pojawiać się żylaki, możemy odczuć wyraźne objawy tego stanu chorobowego. Zaczyna się pojawiać uczucie zmęczenia nóg, a pod koniec dnia, stają się one opuchnięte w okolicy kostek. W wyniku długotrwałego utrzymywania statycznej pozycji, zaczyna pojawiać się dotkliwy ból w nogach. Zaczyna się pojawiać coraz więcej pajączków. Wyraźnie widoczne są prześwitujące żyły na nogach. Z czasem dochodzi do sytuacji, iż nawet nocny odpoczynek nie poprawia sytuacji i nie jest w stanie uśmierzyć bólu w nogach. Dochodzi nawet do sytuacji, iż w okolicy zmienionej chorobowo żyły, zaczynają pojawiać się miękkie uwypuklenia, znikające podczas uniesienia nóg w górę, a pojawiające się w przypadku normalnego położenia nóg.
Przyczyny powstawania żylaków.
Jedną z podstawowych przyczyn powstawania żylaków, są obciążenia genetyczne. Skłonność do powstawania żylaków możemy odziedziczyć zarówno po rodzicach, jak i po dziadkach. Co ważne, problem dotyczy tylko i wyłącznie osób rasy białej. Poza tym, następujące czynniki, mogą zwiększać ryzyko powstawania żylaków:
- Płeć – kobiety chorują częściej niż mężczyźni
- Zaburzenia hormonalne – stosowanie dosutnej antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej.
- Brak aktywności – długotrwałe siedzenie, zwłaszcza z nogą założoną na nogę.
- Wykonywana praca – jeśli wiąże się z wielogodzinnym stanie na nogach
- Odzież – noszenie obcisłych ubrań
- Obuwie – buty na wysokim obcasie
- Nadwaga i otyłość
- Dieta – niedobór witaminy C oraz błonnika pokarmowego
- Używki – palenie papierosów i nadużywanie alkoholu.
Jak leczyć żylaki?
Najlepszym rozwiązaniem będzie nie tyle skuteczne leczenie, co zapobieganie ich powstawaniu. Możemy bowiem poprzez odpowiednie zmiany w naszym trybie życia skutecznie zapobiegać powstawaniu tego typu dolegliwości chorobowych. Najważniejsze działania w tym zakresie będą następujące:
- Unikanie zbyt długich okresów stania bądź siedzenia – przydatnym rozwiązaniem jest przestępowanie z nogi na nogę a w przypadku siedzenia, częste zmiany pozycji.
- Rezygnacja z używek – przede wszystkim z nikotyny
- Odpoczynek – podczas odpoczynku warto nogi unosić w górę
- Aktywność – wprowadzenie do codzienności większej ilości ruchu fizycznego poprawi krążenie i wzmocni mięśnie.
- Obuwie – dobre, dopasowane i wygodne buty także będą działać korzystnie na zapobieganie powstawania żylaków.
- Zioła – stosując odpowiednie zioła na żylaki także możemy poprawić stan naszego zdrowia w tym zakresie.
Podsumowanie.
Trzeba więc pamiętać przede wszystkim o tym, aby skutecznie zapobiegać powstawaniu żylaków. Leczenie jest bowiem bardzo problematyczne i długotrwałe. Zdecydowanie lepiej jest nie dopuścić do powstawania choroby. Pamiętajmy, że żylaki mogą być bardzo poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. W prosty jednak sposób możemy ich uniknąć. Wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania w naszym codziennym życiu.