We współczesnym budownictwie inżynieryjnym zastosowanie geosiatki stoi na bardzo wysokim poziomie. Jest to materiał geosyntetyczny, charakteryzujący się dobrymi właściwościami oraz parametrami technicznymi. Dzięki temu też, stał się jednym z bardziej popularnych rozwiązań, w zakresie wzmacniania konstrukcji budowlanych czy też stabilizacji podłoża. To wszystko sprawia, iż zastosowanie geosiatki w budownictwie jest dość szerokie i przyczynia się do konkretnych korzyści w zakresie trwałości konkretnych inwestycji budowlanych.
Co w treści artykułu?
Jak szerokie jest zastosowanie geosiatki w budownictwie?
Kwestią kluczową w tym przypadku jest to, iż zastosowanie geosiatki może przyczyniać się do konkretnych korzyści przy realizacji poszczególnych inwestycji budowlanych. Okazuje się bowiem, iż pozornie wyższe koszty inwestycji wynikające z konieczności zastosowania dodatkowego materiału geosyntetycznego, ogólnie przekładają się na konkretne oszczędności. W tym bowiem przypadku, zastosowanie geosiatki przyczynia się do podniesienia trwałości oraz odporności na obciążenia eksploatacyjne każdej konstrukcji budowlanej. Skutkiem tego, ogólne koszty (inwestycyjne i eksploatacyjne) są zdecydowanie niższe. Możemy więc powiedzieć, iż zastosowanie geosiatki przyczynia się nie tylko do podniesienia trwałości konstrukcji budowlanej. Pozwala także konkretnie ograniczyć koszty utrzymywania obiektów budowlanych.
Czym jest geosiatka?
Rozpatrując kwestię tego czym jest geosiatka, musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej konstrukcję. Jest to typ płaskiego materiału geosyntetycznego, na który składają się oczka pasm w układzie prostopadłym. Dzięki temu, geosiatki inżynieryjne doskonale współpracują z kruszywem, czy też gruntem gruboziarnistym. Wspomniany, prostopadły układ pasm, pozwala na skuteczne zazębianie się kruszywa w geosiatce, dzięki czemu, struktura podbudowy będzie o wiele bardziej trwała. Właściwości techniczne, sprawiają, iż zastosowanie geosiatki w zakresie wzmocnienia warstwy podbudowy, znacznie wydłuża okres eksploatacji dróg i autostrad. Stabilna i odporna na obciążenia eksploatacyjne podbudowa sprawia, iż nawierzchnia drogowa przez długi czas nie wymaga przeprowadzania jakichkolwiek napraw i modernizacji. Może być eksploatowana przez okres czasu zdecydowanie dłuższy niż w przypadku nawierzchni na podbudowach bez zastosowanej geosiatki inżynieryjnej.
Podsumowanie.
Widzimy więc wyraźnie, iż zastosowanie geosiatki przynosi nam konkretne, określone korzyści pod postacią przede wszystkim znacznego wydłużenia okresu eksploatacji określonych konstrukcji budowlanych. Przekłada się to na znaczne ograniczenie kosztów utrzymania danego obiektu, choć pozornie trzeba będzie wyłożyć większe pieniądze na inwestycję. Patrząc jednak z perspektywy całości, zastosowanie geosiatki przynosi konkretne korzyści, toteż na dzień dzisiejszy, jest ona wykorzystywana bardzo powszechnie w budownictwie inżynieryjnym.