Wałki malarskie

Wałki malarskie są naprawdę zróżnicowane i niejednej osobie mogą utrudnić malowanie ścian już na etapie wyboru odpowiedniego narzędzia. Warto zauważyć, że na tle pędzli wałek wypada dużo lepiej, ponieważ szybciej i łatwiej się nim maluje, powierzchnia jest gładka i równomiernie pokryta farbą. Wałki malarskie są polecane mniej wprawionym malarzom.

Z czego składają się wałki malarskie?

Każdy wałek ma tzw. ramkę, wykonaną z grubego drutu z uchwytami z twardego tworzywa sztucznego. Ramki są zaprojektowane tak, aby mocno trzymały osłony rolek, dzięki czemu nie ślizgają się. Większość ramek jest wyposażona w gwintowane uchwyty, które można łatwo przymocować do przedłużki. Drugim elementem wałka jest osłona, czyli tuba pokryta materiałem chłonnym, która ślizga się po ramie wałka malarskiego. Często jest wykonana z tkaniny syntetycznej, takiej jak poliester lub pianka, a także z włókien naturalnych, takich jak moher lub wełna jagnięca. Osłony są dostępne w różnych rozmiarach.

Jak wybrać najlepsze wałki malarskie?

Wałki malarskie umożliwiają ukończenie remontu znacznie szybciej niż użycie pędzla, zwłaszcza kiedy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami. W sklepach i marketach budowlanych wybór jest tak duży, że od nadmiaru może się zakręcić w głowie, dlatego ważne jest aby znaleźć najlepszy typ wałka, który sprawdzi się w konkretnej sytuacji. Rodzaj powierzchni, a w szczególności jej faktura, będzie decydować o najlepszym rodzaju wałka do malowania. Szorstkie i porowate powierzchnie wymagają dłuższych włókien do wałka, a te pozwalają farbie wnikać w podłoże, takie jak ściany teksturowane lub sufity z arteksami. Za to na gładkich powierzchniach, takich jak nowo otynkowane ściany, krótsze włókna pozwalają na bardziej równomierne krycie.

Wałki malarskie plus farba

Wałki malarskie to jedno, ale ogromne znacznie ma rodzaj używanej farby i nie można tego lekceważyć. Na przykład wałki tkane są idealne do wielu farb na bazie rozpuszczalników, podczas gdy wałki z mikrofibry idealnie nadają się do nakładania farb na bazie wody. Jak więc łatwo można zauważyć wybór wałka do malowanie nie może być przypadkowy, bo cała praca włożona w remont pójdzie na marne. Nieodpowiedni wałek do rodzaju farby zepsuje cały efekt końcowy.

Jak czyścić wałki malarskie?

Po zakończonej pracy można wałek wyrzucić i nie zawracać sobie głowy myciem, ale wałki malarskie nie są jednorazowe i żeby uniknąć kupowania przy każdym remoncie należy je dokładnie wyczyścić. Jeśli ściany były malowane farbami wodorozcieńczalnymi wystarczy wałek porządnie wypłukać, a potem wysuszyć. W przypadku farb rozpuszczalnikowych sama woda sobie nie poradzi i trzeba użyć rozpuszczalnika odpowiedniego do danej farby.

Podsumowanie

Mimo, że malowanie ścian, zwłaszcza idealnie gładkich, nie jest wielkim wyzwaniem, nawet dla amatorów. Można powiedzieć, że dużo trudniej jest wybrać odpowiedni wałek niż malować. Doświadczony, polski producent wałków malarskich ma bogatą ofertę przeróżnych wałków, do różnych rodzajów farb. Mniejsze, większe, z mikrofibry, o długich lub krótkich włóknach…