P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Astronomia i Optyka » Czarne dziury

Czarne dziury
Autor Wiadomość
Xaxley
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-08, 20:15   Czarne dziury

Czarne dziury powstają po wielkich gwiazdach, a dokładnie po ich śmierci. Nasze słońce tak nie skończy ponieważ ma zamałą masę oraz samo w sobie jest za małe (skończy jako biały karzeł).
Chciałbym tutaj porozmawiać o czarnych dziurach. Jak myślicie czy coś może się z niej wydostać, jeśli nawet światło niemoże z niej uciec? Czy wg Was Czarna dziura to 'portal do innych czasów (lub światów)?'. Jakie jest Wasze zdanie o zakrzywieniu czasoprzestrzeni wokół czarnych dziur?

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

.^Brainiac^. 
Łowca Tajemnic

Wysłany: 2009-04-08, 21:43   

Sądzę że jest coś, co może się z niej wydostać. Podkreślam, coś bo nie wierzę żeby kiedykolwiek ktoś mógł z niej uciec. W końcu wszystko co się w niej znajdzie podlega takiej sile, że nie istnieje i moim zdaniem nie może istnieć materiał który by to wytrzymał. No i nawet wydostanie się z dysku akrecyjnego jest wielkim problemem.

Teraz następna rzecz. Gwiazdy na końcu swego "życia" podlegają eksplozji czy implozji? Bo jeśli czarna dziura to ściśnięta materia, wychodzi na to że gwiazdy podlegają implozji, a już kilkakrotnie czytałem i słyszałem to, że gwiazdy gdy się "wypalą" to wybuchają...

Znalazłem jeszcze taką ciekawostkę. Oto cytat z Wikipedii:
"Czarna dziura – obiekt astronomiczny, który tak silnie oddziałuje grawitacyjnie na swoje otoczenie, że nawet światło nie może uciec z jego powierzchni (prędkość ucieczki jest większa od prędkości światła)."
No tak, tylko że wielokrotnie na tym forum napisane było, iż w naszym wymiarze nie istnieje prędkość większa od prędkości światła.

Jeszcze chciał bym poruszyć sprawę innych wymiarów. Myślę, że czarna dziura nie jest ujściem dla innego wymiaru, ale mam za to inną teorię. Otóż na pewnej stronie internetowej przeczytałem, że czarna dziura ma swoje ujście którym jest inna czarna dziura (ten efekt nazywany jest wormhole’i) i teoretycznie jest to sposób na przemieszczanie po w wymiarze przestrzennym, ale najpierw trzeba znaleźć sposób na przedostanie się na drugą stronę dziury.

Co do powstawania czarnych dziur czytałem kiedyś, że powstają także z powodu wybuchu (czy też implozji) całej galaktyki.

PS. Wiem, że więcej pytań zadałem niż odpowiedziałem, ale cała moja wiedza pochodzi z czasopism lub artykułów w internecie i piszę na tym forum raczej po to, żeby się czegoś nauczyć niż pomóc ;-)

1+2=... Nadal nie wiem o co w tym chodzi ;-)

Xaxley 
Domowy Naukowiec

Wysłany: 2009-04-09, 10:21   

.^Brainiac^. napisał/a:
Gwiazdy na końcu swego "życia" podlegają eksplozji czy implozji?

Raczej eksplozji. Gwiazdy się wypalają 'zjadając samą siebie' czyli cały czas przemieniają wodór w hel (rekakcje termo-jądrowe) dzięki temu gwiazdy świecą i wydzielają ogromne ilości ciepła. Gdy pozostanie sam hel gwiazda jeśli ma dużą masę bo jeśli małą to zostanie białym karłem.

.^Brainiac^. napisał/a:
(prędkość ucieczki jest większa od prędkości światła)

Wg mnie chodzi o to, żeby się z czarnej dziury wydostać trzeba osiągnąć większą prędkość od prędkości światła (czyli osiągnąć prędkość ucieczki).

.^Brainiac^. napisał/a:
Otóż na pewnej stronie internetowej przeczytałem, że czarna dziura ma swoje ujście którym jest inna czarna dziura

Słyszałem o tym. Bardzo prawdopodobne.

.^Brainiac^. napisał/a:
Co do powstawania czarnych dziur czytałem kiedyś, że powstają także z powodu wybuchu (czy też implozji) całej galaktyki.

Tak, galaktyka 'umiera' i zwarzając na swoją ogromną masę tworzy czarną dziurę.

.^Brainiac^. napisał/a:
PS. Wiem, że więcej pytań zadałem niż odpowiedziałem
Nie ma sprawy, chętnie na nie odpowiadam.

.^Brainiac^. napisał/a:
piszę na tym forum raczej po to, żeby się czegoś nauczyć niż pomóc

Jeśli masz w czymś problem (Geografia, astronomia), albo chcesz poszerzyć swoją wiedzę - do usług. Pisz na PW lub na GG, jeśli sam będę wiedzieć wszystko Ci wytłumaczę.

PFK KOMPANY!
Moralny autorytet? – Mag Magik I

Rzuć okiem na moje portfolio: www.scripter.maxmodels.pl

wodzu11 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-19, 20:48   

Ale jezeli czarna dziura ma byc ujsciem innej czarnej dziury to znow to podwaza to ze maksymalna predkoscia jest predkosc swiatla. Coraz bardziej jestem przekonany ze istnieje jednak predkosc nadswietlna.

MaX_F. 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-07-30, 12:35   

Xaxley napisał/a:
.^Brainiac^. napisał/a:
Gwiazdy na końcu swego "życia" podlegają eksplozji czy implozji?

Raczej eksplozji. Gwiazdy się wypalają 'zjadając samą siebie' czyli cały czas przemieniają wodór w hel (rekakcje termo-jądrowe) dzięki temu gwiazdy świecą i wydzielają ogromne ilości ciepła. Gdy pozostanie sam hel gwiazda jeśli ma dużą masę bo jeśli małą to zostanie białym karłem.

Ale chyba nie wszystkie gwiazdy (zdolne do tego oczywiście) od razu eksplodują.
Czy nie jest przypadkiem tak, że gdy gwiazda wypali się, to maleje ciśnienie wewnątrz a zewnętrzne warstwy zapadają się do środka? A potem odbijają się z dużą siłą i wtedy dopiero "Boom!" ?

Natomiast białe karły wybuchają po osiągnięciu jakiejś określonej masy (pobierając ją z sąsiedniej gwiazdy).
-------

A jeśli chodzi o to czy cokolwiek może opuścić czarną dziurę, to nareszcie znalazłem; nazywa się to "Promieniowaniem Hawkinga", ale nie wytłumaczę co to jest, bo pojęcia "fluktuacji kwantowych" i "cząstek wirtualnych" są dla mnie czarną magią :roll:

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-16, 10:19   

Według mnie czarne dziury mogą być czymś w rodzaju portalu do miejsc odległych o setki lat świetlnych, lub do innych wymiarów. Co do naszego słońca są to dwie połączone ze sobą gwiazdy, więc prawdopodobieństwo że stanie się czarną dziurą jest. Podejrzewam że można się wydostać z czarnej dziury ale w jaki sposób nie wiem.

MaX_F. 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-26, 10:42   

Jeśli przyjąć, że w pobliżu czarnych dziur czasoprzestrzeń jest zakrzywiona, to obiekt ją opuszczający znalazłby się w całkiem innym czasie (a może nawet miejscu). Ale... znowu to pytanie: W jaki sposób można uciec z czarnej dziury?

Cytat:
Co do naszego słońca są to dwie połączone ze sobą gwiazdy

Nie wiedziałem o tym, możesz podać źródło?

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-26, 11:09   

Mój nauczyciel fizyki tak twierdzi

bambus1121 
Łowca Tajemnic

Ostrzeżeń:
 2/3/3
Wysłany: 2009-08-29, 16:26   

Niezbadane są osądy nauczycieli a tak poza tym to przeczytałem wiele książek o astronomij i nigdy nie natrafiłem na takie stwierdzenie.

AMATORZY ZBUDOWALI ARKĘ A ZAWODOWCY TITANICA!!!

(MECHANIKA, TROCHĘ ELEKTRONIKA, BARDZIEJ ELEKTRYKA I SAMOCHODOWE INSTALACJE ELEKTRYCZNE, PIRO)

Bulazej 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-29, 17:21   

Podobno odkryto to stosunkowo niedawno (poza tym mój nauczyciel fizyki jest trochę szurnięty więc nie wiem czy można polegać na jego opiniach)

1024 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2009-08-30, 00:11   

Z poszukiwań za pomocą Google na temat Słońca jako dwóch gwiazd znalazłem dwie ciekawe rzeczy:
http://news.astronet.pl/news.cgi?1336
To tylko taka symulacja, niemniej ciekawa.

http://serwisy.gazeta.pl/...36,2433399.html
A to jeszcze ciekawsze - zderzenie dwóch układów planetarnych.

Co do czarnych dziur. Nie wydaje mi się, żeby ujściem jednej czarnej dziury miałaby być inna. Ale np. taka biała dziura, czemu nie?

Grawitacja w pobliżu osobliwości podobnież jest taka duża, że zakrzywia czasoprzestrzeń, więc rzeczywiście, być może czarne dziury mogą być (hipotetycznie) wykorzystane do szybkich przemieszczeń w dalekie obręby Wszechświata. Jednak nijak mi się to nie zazębia z pojęciem grawitacji jako oddziaływania takiego jak elektromagnetyzm (że przenosi ją cząstka zwana grawitonem).

Przy okazji czarnych dziur warto zainteresować się galaktykami aktywnymi, w których centrum mają się znajdować właśnie supermasywne czarne dziury.

W którymś z programów popularno-naukowych zobaczyłem, że czarna dziura też może się wyczerpać i jest przez to coraz bardziej widoczna. Jakieś dane na ten temat?

gelo 
Młody Alchemik

Wysłany: 2009-08-30, 19:15   

Ja wyobrażam sobie czarną dziurę jako coś bardzo ciężkiego położonego na folii. Pod zwykłemi gwiazdami(położony na folii kamyk) folia ugina się i rozciąga trochę - zakrzywia się czasoprzestrzeń. Przy bardzo ciężkim, ale małym kamieniu, folia rozciąga się - czasoprzestrzeń jest rozciągnięta, nie da się z tamtąd wyjść. Ciekawe czy czasoprzestrzeń mogłaby się "przerwać" tak jak zbyt obciążona folia. Może to byłoby przejście do innego świata, do tkj. folii leżącej pod spodem.

73Bajzon90 
Szkodnik

Wysłany: 2010-04-01, 22:29   

Jestem nowy na forum więc dzień dobry wszystkim (lub dobry wieczór).Czytałem nie dawno , może istnieć biała dziura przynajmniej z matematycznego punktu widzenia , a jej początkiem mógłby być proces kolapsu (zapadania się ogromnej gwiazdy). Jak wiemy wszystko co wpada do czarnej dziury znika dla nas bezpowrotnie jednak w przyrodzie nic nie ginie , więc gdzie są owe białe dziury?Pozornie znajdują się w całym wszechświecie , który obfituje w świadectwa "wypluwania" energii i materii.Jednak dowiedziono ,że biała dziura od razu zamieniła by się w czarną ponieważ zgasiłby ją otaczają pył i gaz.Jednak nasuwa mi się pewne twierdzenie ,żę wielki wybuch mógłby być białą dziurą bo w sumie wszystko wzięło się z niczego.

pyyroo 
Szkodnik

Wysłany: 2010-04-24, 18:55   

nie dowiemy się tego przynajmniej w tym stuleciu, bo jesteśmy nieco jakby to powiedzieć. zacofani technologicznie. anawt jeśli komóś udało by się do takiej dziury dostać najprawdobodobniej rozciągnęło by go w nieskończoność i wydaje mi się że niekoniecznie złożyło w całość. prędzej wyplułoby go z drugiej strony w postaci papki.

[ Dodano: 2010-04-26, 14:27 ]
aczkolwiek może dało by się obejść jakoś te problemy. czytałem wczoraj książkę w której było napisane że w pobliżu czarnej dziury czas zwalnia więc coś w tym jest.

kret186 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-05-06, 21:27   

Niedawno w TV słyszałem wypowiedź jakiegoś fizyka który twierdził, że w pobliżu czarnych dziur czas zwalnia i w bardzo odległej przyszłości( jeżeli uda się uciec z czarnej dziury ) mogły by one zostać wykorzystane do podróży w czasie.
Oglądałem także ostatnio program w którym znani naukowcy przewidywali jak będzie wyglądać przyszłość i stwierdzili że w przyszłości ludzie mogą odkryć istnienie innych wymiarów i pomyślałem że może dzięki czarnym dziurom można się przemieszczać między tymi wymiarami.
Ale to tylko maje przypuszczenia oparte na nie pewnych informacjach.

Odpowiedz do tematu