P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Biologia » Ekologia i ochrona środowiska » Sztuka przetrwania

Sztuka przetrwania
Autor Wiadomość
Elder Brain
Brainiac

Wysłany: 2008-05-21, 20:43   Sztuka przetrwania

Sztuka przetrwania polega ogólnie na zaspokojeniu podstawowych potrzeb człowieka, bez względu na warunki w jakich się znajduje - a część związanej z tym wiedzy przydaje się właściwie na całym świecie.
Podawajcie więc tu przydatne rady, i związne z dziedziną survivalu opinie.

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-21, 20:50   

Jeśli potrafisz rozpalić ogień a wokół ciebie rosną świerki, zrób sobie herbatkę świerkową. Ma aż 8x więcej witaminy c niż sok pomarańczowy.

[ Dodano: 2008-05-21, 21:57 ]
1. Kiedy jesteś zziębnięty i chce ci się siku(tak jest najczęściej), nasikaj do manierki. Mocz zabije bakterie i zadziała jak termofor.

2. Gdy jesteś w ciepłym kraju i masz duży worek foliowy, załóż go na gałąź drzewa tak, aby zakrywał liście i zwiąż go przy gałęzi. Uformuj na dnie worka lejek. W ciągu upalnego dnia może zebrać się tam nawet 4-6 litrów wody pitnej i nie będziesz musiał pić wody ze strumienia nie mając pewności o jej czystości(tak poetycko rzekłem)

3. Nie pij wody ze zbiorników stojących. Prawie na pewno jes ona brudna. Pij wodę ze strumienia. Jeśli posiadasz worek spójrz na punkt nr 2.

Wiem trochę, bo mi się szkoła przetrwania podoba.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-21, 21:16   

Cytat:
1. Kiedy jesteś zziębnięty i chce ci się siku(tak jest najczęściej), nasikaj do manierki. Mocz zabije bakterie i zadziała jak termofor.

Można by go jeszcze użyć do ocieplenia siebie bez nalewania do manierki, ponadto działa jak środek odkażający i likwiduje grzybicę. To wszystko było w brainiacu, ale nie podano już chyba więcej ważniejszych zastosowań.
Cytat:
3. Nie pij wody ze zbiorników stojących. Prawie na pewno jes ona brudna. Pij wodę ze strumienia. Jeśli posiadasz worek spójrz na punkt nr 2.

Najlepiej pobierać wodę w miejscach "wodospadów", ponieważ robactwo i zarazki mogą utrzymywać się długo w jednym miejscu na rzece. W każdym razie bez względu na czystość przed wypiciem wodę należy zagotować, gdy się zacznie warto przykryć pojemnik przykrywką (mniej wyparuje i zachowa się ciepło), gdy już woda będzie przygotowana szybko należy ją zdjąć z ognia (nie ma potrzeby dłużej). Warto też zbierać deszczówkę, która generalnie jest krystalicznie czysta.
:arrow: Jeśli dokucza wam gorąco, najlepiej ukryć się w cieniu - chroni to przed udarami cieplnymi, ogranicza pocenie i pozwala lepiej ocenić sytuację.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-21, 21:55   

Można też zrobić ze spodni(lub koszulki, ale polecam spodnie, aby chronić plecy przed słońcem) taką niby czapkę.

Zanim wejdziesz do jaskini, upewnij się, czy nikt w niej nie mieszka. Rozpal ogień, wrzuć pochodnie do środka, krzycz, tłucz kamieniami i rzucaj nimi.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-23, 10:42   

Cytat:
Można też zrobić ze spodni(lub koszulki, ale polecam spodnie, aby chronić plecy przed słońcem) taką niby czapkę.

Tylko po co? -By ochronić się przed zimnem, czy słońcem?
Z zwykłej chusty można stworzyć coś na kształt turbanu, to skutecznie zabezpiecza przed słońcem.
Cytat:
Zanim wejdziesz do jaskini, upewnij się, czy nikt w niej nie mieszka. Rozpal ogień, wrzuć pochodnie do środka, krzycz, tłucz kamieniami i rzucaj nimi.

Nie rozumiem o co ci tu chodzi, już dawno skończyły się czasy gdy większość niedźwiedzi mieszkała w jaskiniach, a inne zwierzęta które mogły by się tam znaleźć nie mogą zrobić człowiekowi krzywdy.
-Przed ślepotą piaskową (oślepieniem przez wpadający do oczu piasek) chroni dokładne zakrycie oczu, by jednak coś widzieć powinno się mieć okulary, lub nawet ich odpowiednik (który może być zrobiony nawet z kartonu).
-Ślepoty śnieżnej (oślepienia przez odbite od śniegu światło) można uniknąć nosząc po prostu okulary przeciwsłoneczne.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-23, 10:46   

Czapkę można zrobić po to, aby nie dostać udaru słonecznego. A najlepiej ze spodni, bo oparzenia na plecach są dotkliwsze.

Co do drugiego, nie zawsze tak musi być. Lepiej się na wszelki wypadek upewnić.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-23, 11:30   

Cytat:
Co do drugiego, nie zawsze tak musi być. Lepiej się na wszelki wypadek upewnić.

No, ale chyba niekoniecznie marnując na to mnóstwo energii.

A teraz moje pomysły na przetrwanie w mieście:
-W domu zawsze warto mieć na wierzchu skrzyneczkę w razie nadzwyczajnych zdarzeń jak awaria prądu, wody lub też jekiejś klęski żywiołowej - ogółem w zestawie powinny się znaleźć: kilka butelek wody, trochę żywności (najlepiej puszkowanej, lub innej wolno psującej), zapałki (lub/i zapalniczka), latarka i toporek.
-Jeśli wychłodzi się na dworze - zawsze można wejść do jakiegoś budynku użyteczności publicznej (jak bank lub sklep), nikt nie powinien cię wyrzucać, a ty możesz oszczędzić w ten sposób energię.
-Jeżeli bardzo brakuje ci pieniędzy, zawsze można dorobić na ulicy - można tańczyć, śpiewać, grać lub po prostu się wygłupiać i w ten sposób na dzień zarobić od 20 do ok. 200 zł. Generalnie rzecz biorąc zwykłe żebranie jest zakazane, a jeśli nie ukończyło się 18 lat można trafić na posterunek policji (co sam popieram).
-Jeśli naprawdę jest beznadziejnie można by się udać do jadłodalni, a nawet np. pić wodę z fontann.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-23, 11:49   

xD . Świetne rady. Jakby mi zabrakło, zawsze mogę potańczyć :-D .

Łososie można jeść na surowo. Kiedy chcesz jakiegoś złapać w przerębli, weź linkę i chaczyki, na które nabij robaki(najlepsze są z padliny). Włóż gałęzie w przerębel, to zapobiegnie zamarznięciu wody.

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-05-23, 12:02   

Cytat:
Łososie można jeść na surowo. Kiedy chcesz jakiegoś złapać w przerębli, weź linkę i chaczyki, na które nabij robaki(najlepsze są z padliny). Włóż gałęzie w przerębel, to zapobiegnie zamarznięciu wody.

Wszystkie ryby słodkowodne można jeść na surowo, ponadto przerębel oprócz zatkania gałęźmi warto czymś przykryć by od góry nie został zasypany śniegiem. Rodzaj robaków jest właściwie nieistotny, jednak większe ryby zazwyczaj wymagają przynęty z mniejszej ryby :mrgreen: .
-By zrobić wędkę wystarczy tylko zagięty spinacz kolce lub np. kolec głogu i nitka, dodatkowo jako "korbki" można użyć zwykłej puszki, bo większe okazy mogły by się wyrwać, a nawet poranić ręce trzymaną w rękach linką.
-Gdy wszędzie w okolicy jest śnieg, nigdy nie należy na nim odpoczywać - znacznie lepiej jest położyć się na stercie gałęzi, które zachowają część energii. Ponadto na chłodzie należy unikać wszelkich metali - bardzo szybko pobierają ciepło z otoczenia, w ten sposób w kilka minut można by np. "ugotować" na twardo umieszczone na kawałku blachy jajko.
-Znacznie groźniejszy od samego chłodu jest wiatr który znacznie skuteczniej obniża temperaturę ciała, warto więc się przed nim ukryć np. za skałami lub drzewem.

Ja swoją wiedzę zdobyłem głównie oglądając programy telewizyjne takie jak "Sztuka Przetrwania - wyprawy Raya Mearsa" i "Szkoła Przetrwania" Beara Gryllsa. Inne są dla mnie znacznie gorsze, bo nie wnoszą wiele i trudno zapamietać prezentowane w nich wskazówki.

Petrov 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-12, 18:58   

Jeśli nie ma wody, a jesteś w goracym kraju, wykop dziurę, wyłóż ją folią, nasikaj tam i wsadź w środek kubek.. Następnie przykryj to torebką foliową(uszczelnij ją tak, aby powietrze się do środka nie dostawało) i nad kubkiem umieść ciężarek(piasek, cokolwiek, aby powstał lej). Woda z moczu bedzie parowała, zostanie na folii i zsunie się do kubka. Co prawda tej wody jest mało, ale może ona uratować ci życie.

[ Dodano: 2008-06-12, 20:18 ]
Ja też oglądam Beara Gryllsa i lubię jeszcze Lesa Strouda.

czyli mamy wiedzę z tych samych źródeł(prawie). Rady jakie narazie tu zamieściłeś na pewno mi się przydadzą(np. na wyprawie do gródka, o tym później napiszę :-D ), aczkolwiek nie rozumiem trochę tych rad dotyczących przetrwania w mieście. :-D

Zauważyłeś może, że tylko Ty i ja rozwijamy ten temat :-P .

Elder Brain 
Brainiac

Wysłany: 2008-06-17, 20:28   

Cytat:
Jeśli nie ma wody, a jesteś w goracym kraju, wykop dziurę, wyłóż ją folią, nasikaj tam i wsadź w środek kubek.. Następnie przykryj to torebką foliową(uszczelnij ją tak, aby powietrze się do środka nie dostawało) i nad kubkiem umieść ciężarek(piasek, cokolwiek, aby powstał lej). Woda z moczu bedzie parowała, zostanie na folii i zsunie się do kubka. Co prawda tej wody jest mało, ale może ona uratować ci życie.

Ten sposób nie jest warty wysiłku - po prostu gdy już się skończy więcej wody stracimy niż później zyskamy gdyż od samego kopania można stracić mnóstwo wody przez pot, poza tym zamiast moczu pod folię można by także umieścić np. "poduszki" kaktusów.
Cytat:
Ja też oglądam Beara Gryllsa i lubię jeszcze Lesa Strouda.

czyli mamy wiedzę z tych samych źródeł(prawie). Rady jakie narazie tu zamieściłeś na pewno mi się przydadzą(np. na wyprawie do gródka, o tym później napiszę ), aczkolwiek nie rozumiem trochę tych rad dotyczących przetrwania w mieście.

Reya Mearsa nie znasz, ale możesz o nim przeczytać w internecie - z wymienionych prezenterów chyba tylko on poświęcił większość życia sztuce przetrwania. Bear Grylls według mnie podaje wiedzę dość chaotycznie, poza tym męczy się w swoim programie, podczas gdy ekipa filmowa mogłaby mu pomóc - zamiast samemu tracić energię lepiej chyba byłoby pokazać wszystko na spokojnie. Lesa Strouda oglądałem kilkukrotnie, lecz według mnie jest najgorszy bo przede wszystkim występuje sam, a na wyprawach to naprawdę jest dość niebezpieczne.

Co do przetrwania w mieście, to nie jest takie proste, dlatego też podałem tylko kilka rad - nie są zbyt przydatne, ale to dotyczy to w sumie także większości innych podanych tu metod - stosując je jednak w razie potrzeby, na pewno mogły by uratować życie. Z tym wątkiem związany jest także "freeganizm", ale temu poświęciłem już oddzielny temat.
Cytat:
Zauważyłeś może, że tylko Ty i ja rozwijamy ten temat .

W ogóle mało kto w tym dziale pisze, jest w nim jednak większy ruch niż w kilku innych, w sumie to chyba wina tylko tematyki, no ale i tak w sumie nie jest źle.

Warto tu także wspomnieć o rozpalaniu ognia który chroni przed zwierzętami i robactwem, pozwala się ogrzać, zapewnia światło i pozwala przygotować zarówno wodę, jak i posiłek.
Rozpalić ogień można na kilka sposobów:
-lupą
-lustrem (najlepiej wklęsłym)
-dnem puszki wygładzonej czekoladą
-odpowiednią kulą z lodu (ogień bardzo przydaje się w chłodnych rejonach)
-hubką (zapala się od jednej iskry, sam sprawdzałem)
-w sklepach można również kupić podręczne krzesiwo

Na rozpałkę nadają się wióry i kora.
Zapałki, zapalniczka

Adam131498 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2010-07-26, 15:39   

kiedy jesteś na pustyni trzeba i wypatrzyłeś jakąś jaskinie najpierw wrzuć pare kamieni do środka, aby zobaczyć, czy nie ma tam węży, albo jakiejś teściowej. :-)

Odpowiedz do tematu