P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Inne » Sklep » [info]Miejsca gdzie można kupić konkretne odczynniki

[info]Miejsca gdzie można kupić konkretne odczynniki
Autor Wiadomość
Megaman
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-01, 13:40   [info]Miejsca gdzie można kupić konkretne odczynniki

Witam ten dział przeznaczę na to aby pomóc użytkownikom Będziemy pisać gdzie mrzemy znaleźć składniki do tworzenia eksperymentów i petard.

Moja lista:
Saletra - (azotan potasu) do kupienia w spożywczaku. Ten składnik jest chyba najłatwiej dostępny (oprócz cukru). Pytaj o "saletrę do peklowania mięsa". Koszt jej to około 0.60 PLN za 30 g. Możesz również użyć saletry ze sklepu ogrodniczego. Jest ona trochę niższej jakości, ale za to znacznie tańsza. Także w sklepach internetowych.

Cukier - każdy ma to w domu, ale uwaga! Musisz go zmielić w młynku do kawy, albo kupić "cukier-puder"

Węgiel drzewny - nie może być to zwykły węgiel do rysowania, ale węgiel leczniczy do kupienia w aptece. Jest on w miarę tani i sprzedawany w tabletkach, które bardzo łatwo rozgnieciesz w moździerzu. Może to być też zmielony węgiel drzewny do grilla. (Ale nie brykiet!)

Siarka - z tym już gorzej. Nie może być to siarka z zapałek. Musisz poszukać jakiegoś sklepu/hurtowni z odczynnikami. Jeśli mieszkasz w większym mieście nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem. (poszukaj w Panoramie Firm) Jest ona dość tania, (około 15 PLN za 2 Kg!!!) może być też często w sklepach ogrodniczych.

Chloran potasu - popytaj w aptece, albo w hurtowni odczynników.

Benzoesan sodu
- jak wyżej, ale w aptece raczej tego nie dostaniesz. (Jest to środek konserwujący.)

Nadmanganian potasu - tak jak chloran potasu. Jego cena to około 4.50 PLN za 3 g (w aptece), w hurtowni pewnie będzie tańszy.

Aluminium - chodzi tu o pył aluminiowy (nie wióry). Można kupić w sklepach z farbami (pytaj o "srebrol", "srebran" lub "sreberko") ale trzeba się nieźle nachodzić ja osobiście kupuje w castoramie lub cerfuże.

Saletra amonowa - To nie to co saletra potasowa ani mocznik to jest jako sztuczny nawóz pamiętajcie to ma jedną nazwę można to kupić w sklepie ogrodniczym.

Poprawiłem błędy.
-Odyn

Google

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-01-01, 14:02   

FeCl3 - chlorek żelaza(III) - do kupienia w sklepach elektronicznych 4zł za 100g.

NaOH - Wodorotlenek (zasada) sodu - do kupienia w sklepie elektronicznym 100g ok. 5zł

AgNO3 - azotan(V) srebra - jako lapis w aptece

H2O2 30% - jako perhydrol w hipermarketach budowlanych typu NOMI

H202 6% - jako woda utleniona w aptece

CuSO4 - siarczan(VI) miedzi(II) - sklepach dla miłośników koni, przy stadninach preparat na gnijące kopyta koni 1kg ok. 14zł

Fe2O3 - tlenek żelaza(III) - proszek polerski N-70, czerwień żelazowa w sklepach kamieniarskich

CaO - tlenek wapnia - jako wapno w szlepach ogrodniczych

(NH2)2CO - diamid - jako mocznik w sklepach ogrodniczych

(CH3)CO - propanon (aceton) - jako rozpuszczalnik acetonowy w sklepie z farbami, jednak lepiej kupować w sklepach typu NOMI tak nie jest mieszany z benzyną, a jezeli jest to nie w stosunku 1:1

Na2SiO4 - krzemian sodu - jako szkło wodne w sklepach z farbami

H2SO4 - kwas siarkowy(VI) - jako elektrolit do akumulatorów (40%), na wiekszych stacjach benzynowych.

I2 w KI - jodek potasu w jodzie - jako jodyna do kupienia w aptece

C2H5(OH) - etan - jako denaturat (zabrudzony ale do do świadczeń może być), lub czysty jako spierytus, w sklepach spożywczych

Pomoc poza forum: odpłatnie

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P
Niech Pan błogosławi Chemikom...

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-01-02, 23:26   

Kupując saletrę w sklepie ogrodniczym trzeba zwrócić szczególną uwagę na tzw. "dodatki ekstra". Nie raz nawozy są wzbogacane o inne makro i mikroelementy. Czysta saletra NH4NO3 lub KNO3 powinna być barwy białej, jednak często w sklepach ogrodniczych pojawiają się saletry barw żółtej, a nawet pomarańczowej! Wydajność tej saletry będzie mizerna, a po spaleniu pozostanie dużo zanieczyszczeń. Czasami niepotrzebnie będziemy tracić pieniądze na niewarte, lub mało warte odczynniki!

Ja KNO3 polecam z Zakładów Azotowych w Tarnowie S.A. , natomiast - uwaga u nich NH4NO3 jest wzbogacana i nie polecam! Ma postać pomarańczowych kulek przypomina trochę FeCl3!

Połączyłem 2 posty. Następnym razem ty to zrób - od dopisywania jest opcja EDYTUJ. Poza tym używaj polskich znaków...
-Odyn

Na Forum należy używać jsMath do zapisu równan i wzorów chemicznych, aby zamiast pisać: (cyklopentadienylo)diwodórkarbonylwolfram(II)-mi-kappta^3-octano-mi-oksoeten(trifenolofosfina)platyna(II) (Pt-W) napisać: [(PtWCp(CH_{3}COO)O(CO)(CH_{2}=CH_{2})(H_{2})Ph_{3}P]

Chemia to nie zabawa! Preparatyki, przepisy oraz bagaż doświadczenia zamieszczam w celach edukacyjno-informacyjnych. Jednocześnie zachęcając do samego czytania. Nie odpowiadam za wykorzystanie informacji zawartych w moich postach. Nie uważam też, że są one prawdziwe. =P

canastra
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-09, 21:54   

A ja mam pytanie, czy chloran potasu(KClO3) można dostać tylko w hurtowni chemicznej, czy jeszcze gdzieś?

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-01-16, 13:51   

Odyn przepraszam musiałem być roztargniony.

Nie spotkałem sie z tym żeby mozna było kupić chloran(V) potasu gdzieś indziej niż w sklepie chemicznym. Chyba ze w jakimś zakładzie papierniczym mozna było by kupić.

jpk2
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-31, 14:02   

Bład - Azotanu (V) srebra nei ma w aptece... ;p

Zv. 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-02-01, 10:03   

Azotan(V) srebra jest w aptece osobiście wczoraj kupowałem, jednak masz racie ponieważ lapis zostal zakazany do sprzedaży. Nie mowie że jest w każdej aptece i naprawdę trzeba mieć szczęście żeby go kupić, jak jest to tylko tak że pozostałą po starych partiach. Teraz już chyba go nie będzie, bo po nowym roku się go pozbyli, ja mam znajoma w aptece wiec mi odłożyła. Z lapisem było tak ze go z jakieś 3 lata temu wycofali bo cos tam był nie bezpieczny a później znów powrócił teraz go znowu wycofali i... właśnie może powróci. Radzę szukać ja znalazłem oczywiście nie jest to czysty azotan(V) srebra ale zawsze jest. A dla tych co nie mogą go dostać zawsze pozostaje własnoręczna produkcja. Wiec to nie jst bład, ale też od tego roku już nie jest prawda, teoretycznie już tego odczynnika sprzedawać w aptekach nie wolno... praktycznie... hehe kupiłem go wczoraj, ale trzeba mieć znajomości.

Grimmjow 
Nowy użytkownik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2007-05-29, 21:20   

Chciałem się dowiedzieć czy urotropine moge kupić tylko w sklepach chemicznych czy może w aptekach i jak ktoś by mógł jeszcze podać przybliżoną cenę, pytałem o urotropine w aptece ale mi powiedzieli, że nie sprzedają takiego czegoś, może to jest pod inną nazwą ??

markru 
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2007-05-29, 21:49   

Ja kupiłem urotropine na allegro 150g za 7,50. Nie ma ona innej nazwy chyba że metenamina ale na pewno nie będą wtedy wiedzieć o co chodzi w aptekach, teoretycznie powinno się dać kupić urotropine w aptekach ale nie jestem pewien co do praktyki. Możesz również obejrzeć niektóre strony internetowe z odczynnikami.

Można zabrać pieniądze, majątek ale wiedzy i doświadczenia nikt nikomu nie zabierze!
Nic się nie dzieje bez przyczyny..

@Naczelnik@ 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-05-30, 17:28   

uuu 7,5zl za 150g :-/ przepłacileś za tą kase sie 0,5kg dostanie. Nie ma innej opcji niz chemiczny(jest alledrogo no ale cena mnie powalila) w niektórych internetowych jest obostrzenie na zakup w końcu prekursor do MW i raczej do syntezy NH2CH3 tego nie użyjesz :roll:

Zumo 
Administrator

Wysłany: 2007-06-01, 14:08   

@Naczelnik@ napisał/a:
uuu 7,5zl za 150g :-/ przepłacileś za tą kase sie 0,5kg dostanie. Nie ma innej opcji niz chemiczny(jest alledrogo no ale cena mnie powalila) w niektórych internetowych jest obostrzenie na zakup w końcu prekursor do MW i raczej do syntezy NH2CH3 tego nie użyjesz :roll:

7,5zł za pół kilo?? Ja widziałem na myzlabie za 8zł cały kilogram.Chyba teraz ty przepłaciłeś.

Moja wiedza opiera się wyłącznie na dostępnych źródłach, nigdy nie posiadałem i nie posiadam żadnych materiałów wybuchowych ( oprócz legalnych <NWP> ). Posty mają charakter wyłącznie edukacyjny i ich wykorzystanie w celach niezgodnych z prawem jest prowadzone na własną odpowiedzialność i bez mojej wiedzy.
Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Piro 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-06-26, 09:06   

Mam pytanie gdzie mogę kupić Na2O2 (nadtlenek sodu, chcę przeprowadzić eksperyment woda zapalnikiem) ??

chuher 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2007-06-26, 11:19   

www.chemik.aip.pl
tam jest dużo odczynników wszelakich

Dark Venom 
Szkodnik

Ostrzeżeń:
 3/3/3
Wysłany: 2007-07-01, 00:02   

http://www.piroshop.xt.pl/

tu jest sporo ciekawych rzeczy do kupienia, jesli juz gdzies ta stronka byla podawana to przepraszam za dublowanie.

krewetka 
Szkodnik

Wysłany: 2007-12-16, 17:50   Skąd odczynniki ?

Problem wrócił jak bumerang i dotyka wszystkich, kiedyś były pieniądze nie było odczynników teraz są odczynniki nie ma pieniędzy. Tak więc mógłbym napisać bogaci dalej nie czytajcie. Jednak nie.
Myślę , że często uczniowie myślą o chemii jako o "przedmiocie" który się dzieje w pracowni chemicznej. To tam ze słoiczków do probówek , miesza się bagietka itd. Itp. Zupełnie nie wiążąc reakcji z lekcji chemii z codziennym życiem. Może więc dobrze było by używać materiałów z życia codziennego. Ja gdy mam do wyboru odczynnik cz.d.a. a to samo z "Supermarketu" to jeśli czystość i postać tego materiału jest odpowiednia wybieram ten drugi, „supermarketowy”, pospolity materiał. Jako węglanu wapnia używam kredę, muszle, marmur, gdy mogę rozpuszczam w kwasie gwoździe, kawałki bateryjki itp. A więc bogaci, których stać nawet na najlepsze odczynniki i sprzęt , zachęcam do dalszego czytania tego rozdziału.

Odczynniki są wokół nas

Herbata, wywar z buraka, czerwona kapusta, wino jako wskaźniki do określania pH
1,2, 5 groszowe monety jako źródło miedzi jest w stopie z którego są wykonane te monety
ołów - jest z niego zbudowany obciążnik do spławików do kupienia w każdym sklepie ze sprzętem rybackim
cyna - jej źródłem może być puszka po konserwach do tej pory powlekając cynkowe puszki cyną chroni się go przed korozją, również jest używana do lutowania (stop lutowniczy)
SiO2 - to po prostu piasek morski im bielszy tym czystszy tlenek (żółte zabarwienie pochodzi od wszechobecnych związków żelaza )
Fe2O3 - po prostu rdza można ją zdrapać ze złomu jest t wprawdzie mieszanina tlenku żelaza (II) i (III) z domieszką wodorotlenku żelaza (III) ale te zanieczyszczenia nie przeszkodzą w doświadczeniach wykazującymi właściwości tlenku żelaza. Tlenek żelaza (III) jest również na taśmie magnetowidowej, nośniku magnetycznym wewnątrz dyskietki można te przedmioty również wykorzystać w doświadczeniach.
CaCO3 - to kreda poza tym również marmur, muszle
Zn, MnO2 - bogatym źródłem jest bateria płaska 4,5V (ogniwo Leclanchego), po rozłupaniu można wyjąć cynkowe kubeczki , w środku jest czarna substancja, głównie tlenek manganu ale jest tam również suchy elektrolit można to przemyć w gorącej wodzie (tlenek manganu jest nierozpuszczalny ) po odsączeniu wysuszony jest gotowy do użycia. Zostały jeszcze grafitowe elektrody można je użyć przy konstruowaniu zestawu do elektrolizy.
KMnO4 - bez problemu kupicie w aptece jest bez recepty
KI, KBr - również możecie "skombinować" w aptece
Ca(OH)2 - woda wapienna najlepiej zrobić samemu rozpuszczając tlenek wapnia (wapno palone - z budowy). Roztwór musi być nasycony czyli na dnie powinno być trochę nie rozpuszczonego wodorotlenku, przefiltrować zamknąć w szczelnej butelce i gotowe.
Szkło wodne - Na2SiO3 - do kupienia w każdej drogerii
Kwas borowy - w aptece bez problemu, piękny zielony płomień po zmieszaniu z alkoholem etylowym i zapaleniu
Glukoza - sklep spożywczy
Skrobia - jak wyżej , te i podobne substancje lepiej kupować w sklepie , są nawet więcej niż chemicznie czyste bo dopuszczone do spożycia a tańsze niż zakupione w firmach handlujących odczynnikami.
AgNO3&not; - kupisz w aptece jako lapis , należy rozpuścić w destylowanej wodzie i zamknąć w butelce z ciemnego szkła inaczej sczernieje.
Woda destylowana - na stacjach benzynowych, tak prawdę mówiąc przyda się w niewielu wypadkach, jeśli nie masz do niej dostępu to możesz w wielu doświadczeniach użyć zwykłej niezbyt zażelazionej, po przegotowaniu i odstaniu.
Al(pył) to farba "srebrol" gdy delikatnie odparujesz rozpuszczalnik i pookruszysz pozostałość to właśnie pył aluminiowy.
Aceton, octan etylu - zmywacz do paznokci, doskonale rozpuszcza styropian który powszechnie używa się do opakowania różnych materiałów ale nie pomyl go z pianka poliuretanową.
Kubeczki styropianowe - do doświadczeń z termodynamiki (układ bez wymiany ciepła z otoczeniem) powszechnie stosowane są przy sprzedaży gorących napojów w różnych punktach gastronomicznych.
Aluminium - to po prostu puszka po piwie lub innym napoju, przeważnie nadruk nie przeszkadza przy doświadczeniach
Miedź - albo monety groszowe albo czysta miedź z przewodnika prądu.
Węgiel drzewny - to węgiel do grila albo "węgiel" sprzedawany w aptece, stosowany przy zatruciach, pokruszony możesz użyć albo przy redukcji metali albo jako sorbent przy temacie absorbcja.
Mydło - jako przykład substancji hydrolizującej, uważaj w mydle mogą być inne wypełniacze np. TiO2 (biały pigment). Najlepsze jest „szare mydło”
Calgon - zawiera polifosforany można użyć przy temacie o kompleksowaniu i twardej wodzie
Hel- na jarmarkach często sprzedawane są baloniki które lecą w górę są wypełnione helem, jeszcze tylko baloniki z wodorem tak się zachowują ale tym gazem nie wypełnia się baloników.
Suchy lód - na to musisz poświęcić gaśnicę śniegową gdy zbliżysz dyszę do podłogi i odkręcisz zawór zbierze się trochę śniegu ze zestalonego dwutlenku węgla.
PbO2 - to minia jest w farbie do gruntowania (czerwona zawiesina) wystarczy odlać pokost przemyć rozpuszczalnikiem , odsączyć i wysuszyć
NaOH - jest w preparacie do przepychania rur kanalizacyjnych - KRET. Wprawdzie kuleczki tego preparatu są otoczone krzemianem, ale przeważnie nie przeszkadza to w doświadczeniach. Jeśli chcesz mieć roztwór wolny od jonów krzemianowych do stężonego roztworu "kreta" dodaj wody wapiennej, odsącz strącony krzemian wapnia albo pozostaw na dnie z nad osadu zbieraj stężony roztwór NaOH.
Kwas siarkowy 45% - to kwas akumulatorowy można go kupić na stacjach benzynowych, ale niestety nie ma takich właściwości jak stężony kwas (96%)
Kwaśny węglan sodu, soda oczyszczona NaHCO3 - dostępna w każdym sklepie
Alkohol etylowy - możesz kupić denaturat i odbarwić go przepuszczając przez kilka porcji sproszkowanego węgla aktywnego (apteczny węgiel do tego nadaje się najlepiej)
Nawozy sztuczne to wiele soli np. saletra amonowa może posłużyć ci jako źródło jonów amonowych a saletra potasowa (KNO3&not;) możesz użyć przy produkcji czarnego prochu strzelniczego.
H2O2 - jako woda utleniona od 3%-10% dostępna w aptece i przeważnie starcza dla typowych doświadczeń bardziej stężony perhydrol (30%) jest trudniej dostępny ale też bardziej niebezpieczny ma właściwości parząc skórę.
Jod - jako "jodyna" dostępna w aptece. Jodyna jest to alkoholowy lub wodny (roztwór jodu w KI) roztwór jodu. Należy ostrożnie odparować i przesublimować pozostałość.
Naftalen - kulki na mole , naftalina w drogeriach dobra do demonstracji sublimacji, i doświadczenia z nurkującymi kulkami.
Kwas stearynowy zrobisz łatwo z mydła najlepiej płatków mydlanych (nie mają zapachu i innych dodatków) rozpuszczasz w dużej ilości gorącej wody , wlewasz rozcieńczony kwas siarkowy, powstaje osad (mazisty) kwasu stearynowego, poczekaj do ochłodzenia przesącz lub zdekantuj, przemyj dużą ilością wody (może być z kranu), wysusz i już.
Kwas glutaminowy, apteka
Kwas cytrynowy - sklep spożywczy
Wodorowęglan amonu - sklep spożywczy(nazwa handlowa: amoniak do pieczenia) , środek spulchniający
Butan – zapalniczka+ pojemnik do napełniania zapalniczek
Sacharoza, glukoza, skrobia - sklep spożywczy

Zamienianie odczynników.
Problem stary jak świat, nawet jak mamy dobrze wyposażone laboratorium , może się zdarzyć, że brakuje nam jakiegoś odczynnika podanego w opisie i co teraz?
Nieraz można zamienić odczynnik takim jakim mamy w pracowni. Niestety często nie, tak jak np. przy doświadczeniu z "wulkanem na stole" nie można zamienić dwuchromianu amonu dwuchromianem potasu. Ale gdzie można?. Oczywiście wszędzie tam gdzie potrzebne są właściwości danego jonu a mamy inną rozpuszczalną sól tego jonu. Jednak musimy sprawdzić czy przeciwjon tego jonu nie daje jakiejś innej nieprzewidzianej w opisie reakcji. Problemem jest również właściwość danej soli, związku podanego w opisie. Np. w badaniu barwy płomienia po wprowadzeniu związków litowców i berylowców, najlepiej wychodzi ten eksperyment na chlorkach. I tak jeśli uda ci się kupić w aptece węglan litu zamień go na chlorek (zalej HCl do zaprzestania pienienia i odparuj).
Praktycznie każdy mocny kwas można zamienić między sobą (podobnie słabe między sobą) jednak przy mocnych kwasach należy uważać na ich utleniająco-redukujące właściwości, pamiętam wpadkę gdy zakwasiłem roztwór KmnO4 kwasem ... solnym, wiadomo że przereagował on z KmnO4 jeszcze przed dodaniem substancji redukującej. Natomiast w reakcjach z metalami używając rozcieńczonych mocnych kwasów zawsze otrzymamy wodór, jeśli oczywiście dany metal roztwarza się w kwasach nie utleniających. Podobnie z węglanami. Można zamieniać w zwykłych demonstracjach kwasy mineralne np. octem czyli 10% roztworem kwasu octowego niestety reakcja przebiegnie wolniej niż z kwasem mineralnym, dobrze jest trochę podgrzać mieszaninę reakcyjną. Problem jest dopiero wtedy gdy musimy zapisać np. w 2 klasie gimnazjum równanie reakcji z kwasem octowym w roli głównej, a uczniowie poznają go dopiero w III klasie gimnazjum.
Woda destylowana - no właśnie 5 litrów wprawdzie kosztuje około 7 złotych jednak nie ma sensu jej wszędzie stosować. Bezwzględnie należy stosować do wszystkich roztworów jonów srebra i innych jonów metali ciężkich. Zależy też od wody jaką macie w kranie jeśli jest w nim dużo żelaza, manganu czy jest wyjątkowo "twarda". Musisz częściej używać wody destylowanej. Woda przegotowana, odstana praktycznie w innych przypadkach jest wystarczająca.

KOH czy NaOH. Często podawany jest w przepisach wodorotlenek potasu i jest pewien problem. Wodorotlenek potasu jest trochę bardziej zasadowy i jego węglan jest lepiej rozpuszczalny, dlatego np. umieszcza się go w płuczkach do absorpcji CO2, aby nie zatkać rurek węglanem sodu, gdyby tam był wodorotlenek sodu. Ale praktycznie we wszystkich przypadkach można wodorotlenki zamieniać.
Przy zamianie odczynników dochodzi jeszcze problem zapisu równania reakcji chemicznej no bo wyobraźmy sobie prawą stronę reakcji KmnO4 + NaOH + (NH4)2SO3 = , a takiej reakcji w której wszystkie kationy to jony potasu.
Niekiedy w przepisie podaje się jakiś egzotyczny odczynnik którego nie można kupić, bo po prostu nie ma go w ofercie handlowej, żadnej hurtowni. Ale na szczęście można go łatwo zrobić samemu tak jest z jodkiem ołowiu, szczawianem żelaza(III) czy choćby jodkiem cynku do spektakularnego doświadczenia elektrolizy.
Alkohol metylowy a etylowy. Oczywiście nie można zamieniać tych alkoholi gdy chodzi o spożycie jednak w doświadczeniach można w wielu przepisach użyć etylowego (o wiele bardziej dostępnego niż metylowy). To prawda, że powstaną inne produkty np. w reakcjach estryfikacji. Ale .. np. boran trójetylu tak samo się pali na zielono jak boran trójmetylu ale trzeba go lepiej podgrzać bo jest mniej lotny.

Regeneracja odczynników
Często mamy odczynniki w szafie które wydają nam się już nie do użytku albo "przestarzałe", no cóż zdarza się tak z powodu hydrolizy, reakcji substancji z tlenem, CO2, H2O z powietrza ale nie należy popadać w panikę. Przecież Góry Izerskie z niczego innego jak z odczynnika chemicznego nie są zrobione a stoją już od milionów lat. A więc po kolei:
Wodorotlenek sodu niezbyt dobrze wyglądający po prostu rozpuść w niewielkiej ilość wody, nawet zbijając szkło, zdekantuj kisielowaty roztwór znad szkła i cięższych cząstek węglanu sodu. Wlej do butelki polietylenowej i poczekaj tydzień. Nierozpuszczalny węglan sodu opada na dno a ty masz w butelce klarowny, zawierający tylko NaOH roztwór Sorensena około 14m. który możesz dalej rozcieńczać i używać. Uwaga wszystkie roztwory zasad przechowuj w butelkach polietylenowych z zakrętką z polietylenu. Korek szklany zawsze, powtarzam zawsze się zatrze a butelka zostanie wytrawiona prze wodorotlenek i pozostanie jej "brudny" wygląd.
Roztwory soli metali które zhydrolizowały możesz uratować wkraplając do nich odpowiednich mocnych kwasów.
Kryształy siarczanu żelaza (II) który uległ już hydrolizie jest trochę brązowy rozpuść w małej ilości wody dodaj kwasu siarkowego i wsyp trochę gwoździ żelaznych, po pewnym czasie wszystko przyjmie kolor jasno zielony, wykrystalizuj, przemyj alkoholem, i wysusz. (koniecznie przemyj alkoholem, im szybciej wyschnie tym mniejszą ma możliwość zhydrolizowania.
Stary roztwór azotanu srebra przesącz i wlej , koniecznie do ciemnej butelki, starą butelka wymyj kwasem azotowym.
Część soli możesz przekrystalizować jednak nie próbuj tego z chlorkiem magnezu, cynku czy chlorkiem żelaza. Te chlorki są bardzo dobrze rozpuszczalne i higroskopijne więc jeśli masz "pływający" MgCl2 użyj go do zrobienia roztworu. Natomiast Brązowy FeCl3 to w dużej mierze wodorotlenek żelaza, wlej rozcieńczonego HCl do sklarowania, przesącz i też używaj jako roztworu jonów Fe3+, pamiętaj nie przesadź z kwasem, bo ma on tylko cofnąć hydrolizę a nie bardzo zakwasić roztwór.
Uwaga na CaO i CaC2 to dwie substancje które bardzo dobrze reagują z wodą i pochłaniają ją z otoczenia nawet wydawałoby się szczelnie zamknięte. Tak więc wyjmujemy słoik z CaO a tam biały proszek , ale już nie CaO ale mieszaniny Ca(OH)2 i CaCO3 i doświadczenie np. z gotowaniem jajka w wapnie gaszonym , nie wychodzi. Tu rada jest jedna te odczynnik trzeba mieć praktycznie zawsze świeże i co roku przed daną lekcja trzeba sprawdzić ich działanie, nie licząc na to że będzie jak w zeszłym roku.
Trójtlenek chromu jest silnie higroskopijny i praktycznie najlepiej nowy należy zaraz szczelnie zamknąć np. parafiną (parafilmem) w przeźroczystej butelce i tak demonstrować. Trójtlenek który się "rozpłyną" jest nie do odzyskania.

Otrzymywanie gazów:
Najlepiej gdy przed pokazem przygotujesz odpowiednia ilość gazu w baloniku zaopatrzonym w ściskacz lub kranik szklany.
Uważaj jednak na wodór bo łatwo dyfunduje przez balonik i może nie doczekać doświadczenia, jednym słowem przyjdziesz i zobaczysz pusty balonik, podobnie jest z helem.

Siarkowodór najwygodniej wywiązywać ogrzewając parafinę z siarką, wygodnie bo gdy przestajemy podgrzewać gaz przestaje się wywiązywać. Podobnie wygodnie sterując dostępem ciepła wywiązuje się chlor wkraplając HC do roztworu K2Cr2O7 , chlor wywiązuje się tylko na gorąco.
Do wywiązywaniu dwutlenku węgla najlepiej się nadaje potłuczony marmur, kreda lub inne węglany reagują dość energicznie natomiast marmur reaguje równomierni.
Wodór z reakcji cynku z kwasem siarkowym lub solnym, dodaj jednak szczyptę CuSO4 do kwasu jony miedzi (II) katalizują tą reakcje.

Tlen chyba najlepiej uzyskać z wody utlenionej dodając MnO&not;2.

Brom możesz otrzymać zalewając mieszaninę KBr i MnO2 stężonym kwasem siarkowym. (tak samo możesz z KI otrzymać jod)

Amoniak otrzymasz zalewając sól amonową wodorotlenkiem wapnia lub inną zasadą dla przyspieszenia reakcji trochę podgrzej mieszaninę reakcyjną.

Neutralizacja chloru, bromu i jodu
Po prostu zalewasz naczynia z fluorowcami roztworem tiosiarczanu sodu

Neutralizacja roztworów metali ciężkich: do zlewek tych metali przed wylaniem dodaj roztwór roztworu siarczku sodu.

Odpowiedz do tematu