P o l e c a m y
Gakra.pl - chemia samochodowa, lakiery przemysłowe, chemia przemysłowa

Kominki, wkłady kominkowe, piece kominkowe

ZalogujUzytkownikHaslo
Zaloguj mnie automatycznie przy każdej wizycie    
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości

Brainiac.pl Strona Główna » Nauka i technika » Fizyka » Doświadczenia i eksperymenty fizyczne » Jak zbudować swój elektromagnes

Jak zbudować swój elektromagnes
Autor Wiadomość
szymi
Mod-Spamkiller

Wysłany: 2008-01-16, 12:39   

Jaki transformator? Chodzi ci żeby to z gniazdka zasilać?

Google 

Wysłany:    Reklama Google - forum próbuje zarobić na swoje utrzymanie ;-)

Ockham 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-01-17, 18:36   

a czemu by nie :) dobrą opcją są też małe transformatory elektroniczne do zasilania halogenów. Na wyjściu masz stałe na pięcie i kilka amper w zależności od mocy urządzenia. Znajdziesz w marketach budowlanych już od kilkunastu złotych

Coockie 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-02-25, 16:09   

Agrh, nie dostrzegacie najprostszych rozwiązań:) Zasilanie- zasilacz komputerowy, chyba każdy ma jakiś stary sprzęt a jeśli nie to można taki za grosze dostać. Po wymianie diod w szynie -12v spokojnie z zasilacza 250W wyciągniemy 7A między -12 a +12v (dla tych których kłopotliwa może być wymiana diod można elektromagnes podłączyć +12 a masę).Wywalamy zasilacza wiatraczek, nie będzie potrzebny a może przydać się do innych celów:), wszystkie złącza których nie używamy . Następnie rozwalamy jakiś transformator i wyciągamy z niego uzwojenie, przewijamy to na jakąś śrubę (możliwie krótką, pole elektromagnetyczne będzie rozkładać się na mniejszej przestrzeni, co trochę wzmocni siłę naszego cacka). Nawijamy najwięcej zwojów ile się da, rezystancja jest tu pomijalna, a ilość zwojów zwiększa siłę pola elektromagnetycznego. Dobrze by, gdyby drut był możliwie gruby, bo przy dość wysokim prądzie wydzieli się dużo ciepła, możemy nawet do chłodzenia wykorzystać wymontowany z zasilacza wiatraczek. Pokazujemy wszystko nauczycielowi fizyki i szósteczka w kieszeni:)
Powodzenia :)

ostry86 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-02-26, 19:07   

http://www.ostry.dainet.pl/ tam opisalem y obrazkami jak robi elektromagnes
pozdrawiam ostry

Coockie 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-02-26, 23:46   

@up Hehe, te twoje "dwie cewki dla wzmocnienia" chyba Ci za wiele nie dają, po pierwsze że są na osobnym rdzeniu, po drugie-na moje są to dławiki od jakiejś starej przetwornicy mające za zadanie wytłumienie z sygnału częstotliwości sieciowej, na rdzeniu nieprzystosowanym do działania jako elektromagnes, nie pomagają one w żaden sposób, poza tym zamiast kabla lepiej użyć drutu DNE, w emaliowanej otoczce, więcej tego drutu wejdzie (rozwalasz jakiś stary transformator i odwijasz:)), krótszy zwój byłby lepszy. Wiarygodniej byłoby, gdybyś w pokazie zamiast magnesów użył zwykłego żelastwa :)

ostry86 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-02-29, 22:49   

Ok. zgadzam sie z tobą ,zdjąłem te dwie cewki 'niepotrzebne" i sorki że w pokazie użyłem magnesów 'bardzo słabych' tylko ten mały kwadracik był mocny. A tak w ogóle to pod tymi kablami jest nawinięte 4-5 warstw drutu "DNE" tylko nawinąłem te kable bo to się troszkę grzało.

jacek333222 
Młody Alchemik

Ostrzeżeń:
 1/3/3
Wysłany: 2008-03-03, 16:43   

Czy drut miedziany ma mieć izolacje? I czy można zrobić elektromagnez bez wyłącznika?

Coockie 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-03-03, 18:22   

Tak, izolacja jest konieczna, wyłącznik nie jest konieczny, ale bardzo ułatwi ci wszystko, ciągłe lutowanie może denerwować:)

nsb 
Młody Alchemik

Wysłany: 2008-03-03, 22:12   

Dodam, że nie chodzi o izolację jak w kablu do tv tylko cienka warstwa przeźroczystego cuda którego nazwa aktualnie wyleciała mi z głowy :-P

plomba 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-03-04, 15:56   

ooooooo dzięki spox przyda mi sie

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-03-04, 18:32   

A najlepiej zamiast samemu robić takie cacko wymontować cewkę z gotowymi zwojami z jakiegoś niepotrzebnego urządzenia, np. telewizora. Nie wiem tylko dlaczego jak podłączam mój elektromagnes pod 9V to prawie w ogóle nie przyciąga a jak pod 1,5V to działa zdecydowanie lepiej. Może mi to ktoś wyjaśnić?

ostry86 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-03-04, 19:32   

mam ten sam problem co Bogusław ale myślę że ta bateria ma jakiś inny prąd albo inne natężenie porodu , nie wiem

Coockie 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-03-04, 19:38   

Można tak zrobić, ale czy nie większą radość dalej coś co zrobiło się samemu? Siła elektromagnetyczna nie zależy od napięcia, ale od natężenia, widocznie twoje źródło 1.5 v ma większą wydajność prądową, niż to 9v

bogusław 
Mędrzec

Wysłany: 2008-03-04, 19:48   

Moje źródło prądu to bateria AA Duracel i bateria 9V Duracell. Obie nowe. Może to coś podpowie.

Coockie 
Nowy użytkownik

Wysłany: 2008-03-04, 20:04   

Baterie nie nadają się do używania jako zasilanie dla elektromagnesu, można w tym celu użyć zasilacza komputerowego (elektromagnes podłączasz między czarny a żółty przewód, jeśli za mocno się grzeje to między czerwony a czarny we wtyczce dla dysku twardego, NIE używać W działającym KOMPUTERZE jeśli chcesz użyć zasilacza- wymontuj go z komputera )

Odpowiedz do tematu