pompa membranowa

Pompa membranowa to specyficzny rodzaj pompy, wykorzystujący ruchome membrany wykonane z tworzyw sztucznych w celu wytworzenia podciśnienia. Membrana jest jednocześnie elementem oddzielającym wewnętrzną część pompy od komory, poprzez która przepływa pompowana ciecz. Pompa membranowa może być stosowana w bardzo różnych sytuacjach. Przede wszystkim jednak sprawdza się w przypadku cieczy agresywnych chemicznie, lepkich. Co ważne, pompy tego typu pozwalają na precyzyjne dozowanie pompowanego medium, co także znajduje swoje zastosowanie w wielu sytuacjach.

Jak zbudowana jest pompa membranowa?

Pompa membranowa dość wyraźnie różni się od klasycznych agregatów pompowych pod względem konstrukcyjnym. W tym przypadku, poprzez wprawianie w ruch membrany oraz odpowiednie manipulowanie zaworami na wlocie oraz wylocie z pompy, pozwala na skuteczne zasysanie oraz tłoczenie pompowanego medium. Najważniejszymi elementami konstrukcyjnymi, z jakich składa się pompa membranowa są:

  • Korpus pompy – jest to główna część pompy, w której znajduje się przepompowywana ciecz.
  • Membrany – są to ruchome elementy pompy, które oddzielają wewnętrzną przestrzeń pompy od zewnętrznej. Membrany wykonane są z różnych materiałów w zależności od zastosowania, takich jak gumy, tworzywa sztuczne, Teflon, itp. Zapewnia to wysoką ich odporność nie tylko na działanie czynników chemicznych, ale także materiałów ściernych.
  • Zawory ssący i tłoczny – to elementy pompy, które kontrolują przepływ cieczy poprzez otwieranie i zamykanie się podczas pracy pompy.
  • Przepustnice – kontrolują przepływ cieczy przez pompy i umożliwiają regulację jej wydajności.
  • Napęd – jest to element pompy, który napędza ruch membran i umożliwia przepompowywanie cieczy. Pompa membranowa może być wyposażona w napęd pneumatyczny, silnik elektryczny oraz silnik spalinowy. Może być także napędzana hydraulicznie.

Gdzie możemy wykorzystywać pompy membranowe?

Na chwilę obecną pompy membranowe znajdują bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wynika to z ich właściwości oraz parametrów technicznych. Pompa membranowa sprawdzi się przede wszystkim w tych zastosowaniach, gdzie konieczne jest pompowanie cieczy agresywnych chemicznie, lepkich, oleistych. Wykorzystywane są one w wielu zakładach przemysłowych, do pompowania cieczy technicznych, olejów i smarów. Ze względu na możliwość precyzyjnego kontrolowania ilości tłoczonego medium, pompa membranowa może być także stosowana w systemach dozowania różnych środków chemicznych. Przykładowym zastosowaniem będą pompy membranowe dozujące podchloryn sodu, koagulant oraz kwas siarkowy na stacjach uzdatniania wody basenowych.
Poza tym, znajdują one także zastosowanie w przemyśle rolniczym, spożywczym, kosmetycznym. Ogólnie, pompa membranowa jest bardzo dobrym rozwiązaniem w niemalże wszystkich branżach przemysłowych i laboratoryjnych.

Podsumowanie.

Dobrze dopasowana do konkretnych warunków aplikacji pompa membranowa, pozwoli nam osiągnąć wysoki poziom precyzji pompowania i niska awaryjność. Musimy też podkreślić, iż po stronie wad, jakimi charakteryzuje się pompa membranowa będzie niski poziom wydajności. Aby efektywnie zwiększyć wydajność, konieczne będzie poniesienie bardzo wysokich kosztów. Należy też podkreślić, iż pompy membranowe radzą sobie z pompowaniem ciał stałych, jednakże niezbyt dużych. Jakiekolwiek większe fragmenty mogą prowadzić bowiem do zatykania się zaworów a w efekcie do nieprawidłowej pracy pompy.