Wszelkiego rodzaju butelki z tworzywa sztucznego to jedne z najlepszych, możliwych do zastosowania opakowań do dystrybucji wszelkiego rodzaju produktów płynnych. Są one stosowane głównie w dystrybucji płynnych produktów spożywczych, ale nie tylko. Możemy z ich pomocą dystrybuować także wszelkiego rodzaju chemię gospodarczą i przemysłową oraz wiele innych. Warto jednakże przyjrzeć się nieco bliżej temu, dlaczego butelki z tworzywa sztucznego są tak popularnym rozwiązaniem. Nie każdy bowiem może zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele zalet idzie w parze z ich zastosowaniem w tym zakresie.
Co w treści artykułu?
Dlaczego butelki z tworzywa sztucznego są tak bardzo popularne?
Wysoka popularność, jaką cieszą się butelki z tworzywa sztucznego, wynika przede wszystkim z doskonałych właściwości materiału, z jakiego powstają. W tym przypadku, możemy liczyć na rzeczywiście konkretne korzyści. Przede wszystkim, tworzywo sztuczne jest bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku jakichkolwiek wypadków transportowych, sporadycznie dochodzi do uszkodzenia opakowania na tyle, aby uszkodzeniu uległa jego zawartość. Poza tym, musimy także podkreślić niską wagę butelek z tworzywa sztucznego. Przekłada się to na oszczędności transportowe. Wykorzystując ten sam środek transportu, możemy przewieźć więcej właściwego towaru, gdyż jego opakowania są diametralnie lżejsze. Wystarczy zresztą tylko porównać chociażby butelki z tworzywa sztucznego, z butelkami szklanymi.
Recykling tworzyw sztucznych.
Warto także podkreślić fakt, iż butelki z tworzywa sztucznego, mogą być poddawane procesowi recyklingu. Raz zużyte opakowania, nie musza od razu trafiać na śmietnik. Możemy je przetworzyć na kolejne butelki, czy też wiele innych wyrobów z tworzyw sztucznych. Przykładowo, możemy wykonywać z nich materiały geosyntetyczne, które obecnie stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w budownictwie inżynieryjnym.
Oczywiście, fakt, iż butelki z tworzywa sztucznego możemy poddawać recyklingowi, nie świadczy iż rzeczywiście je poddajemy temu procesowi. Niestety, zbyt wiele osób po prostu nie zwraca na to uwagi, skutkiem czego, butelki te, lądują na śmietnikach, nierzadko też w morzach i oceanach. Wynika to nie tylko z ludzkiej głupoty, ale także z braku odpowiednich regulacji prawnych. Jeśli wprowadzono by system kaucyjne, a butelki z tworzywa sztucznego kosztowały, dajmy na to 1-2 PLN, to raczej nikt by ich po prostu nie wyrzucał. Co więcej, wszystkie te butelki, które zalegają gdzieś w lasach, rzekach i jeziorach w kraju, też szybko znalazłyby drogę do skupu.
Podsumowanie.
Obecnie możemy zauważyć, iż produkcja butelek z tworzyw sztucznych PCR, czyli tych z odzysku, zajmuje coraz wyższą pozycję w ogólnej produkcji. Jeśli udałoby się nam doprowadzić do sytuacji, w której 80-90% tworzyw sztucznych jest ponownie wykorzystywanych, to z całą pewnością nasza planeta byłaby w pełni szczęśliwa. Tak samo zresztą jak wszystkie inne, istoty żyjące, ją zamieszkujące.